رفتن به مطلب
انجمن پی سی دی
ghost mahdi

نگاهی به مشکلات گیمران ایرانی برای خرید نسل هشتم

پست های پیشنهاد شده

چند ماهی‌ست که نسل جدید بازی‌های کامپیوتری آغاز شده است و باعث شور و شوق ??راوانی در گیمرهای سرتاسر جهان شده، اما این قضیه در ایران کمی ??رق می‌کند. در این مقاله می‌خواهیم نگاهی بیاندازم به گوشه‌ای از مشکلاتی که گیمرهای ایرانی در شروع نسل تازه با آن‌ها مواجه می‌شوند و ببینیم چگونه می‌توان با آن‌ها کنار آمد. شاید اولین و مهم‌ترین دل‌زدگی گیمرها برای خرید نسل جدید کنسول‌ها،‌ قیمت‌های سرسام آور آنان باشد. در اوایل عرضه‌ی PS4 و Xbox One، این کنسول‌های ۴۰۰ و ۵۰۰ دلاری، با قیمتی حدود ۳ میلیون تومان به ??روش می‌ر??تند. این درحالی‌ست که اگر قیمت مالیات، گمرگ و حمل و نقل آن‌ها را هم در نظر بگیریم باز به آن عدد نمی‌رسد. قبل از عرضه‌ی کنسول‌ها هم این نگرانی وجود داشت که اگر ??روشنده‌های خوش‌انصا?? به عنوان مثال کینکت را از درون جعبه‌ی Xbox One بردارند و جدا ب??روشند چه؟ قطعاً از این گونه ر??تارها قبل‌تر هم مشاهده شده و خوشبختانه در مورد اکس‌باکس جدید این ات??اق نی??تاد (که البته این هم شاید به خاطر چاپ شدن عکس کینکت روی جعبه‌ی کنسول باشد!). ر??ته ر??ته قیمت‌ها پایین‌تر آمد و به ۲ میلیون تومان نزدیک شد. این قیمت تقریباً ثابت شد و ??روشگاه‌های بیشتری کنسول‌ها را ??روختند و سایت‌های ??روش آنلاین هم امکان پیش‌خرید را ??راهم کردند. اکثراً پیشنهاد صبر کردن برای کاهش بیشتر قیمت‌ها را می‌دادند و با توجه به قانون?? نانوشته‌ی «هر محصول جدیدی ابتدای عرضه‌اش گران است!» انتظار داشتند کنسول‌ها حداقل به قیمت واقعی خود نزدیک شوند. قانونی که ??قط در ایران اجرا می‌شود. اگر قیمت خام پلی‌استیشن۴، ۴۰۰ دلار است،‌ در صورتی که از طر?? خود سونی کاهش قیمت نداشته باشد، تا آخر نسل ۴۰۰ دلار باقی می‌ماند. انتظار جواب داد و قیمت‌ها تقریباً معقول شدند. در حال حاظر در بازارهای تهران، کنسول PS4 بین ۱.۶ تا ۱.۸ میلیون تومان و کنسول Xbox One بین ۱.۸ تا ۲ میلیون تومان مبادله می‌شود. و البته خیالتان راحت باشد، چیزی از اجزای جعبه کم نشده است. اما از طر??ی تعطیلات نوروز در پیش است و ??رصت خوبی برای سودجویان بازار. احتمالاً در طول عید قیمت‌ها بالا می‌روند و هرچه به خرداد و ??صل امتحانات نزدیک می‌شویم، پایین‌تر می‌آیند. سپس تابستان است و باز همین قصه. روند سینوسی قیمت‌ها خریدار را سردرگم می‌کند و همیشه باید با خود حساب کند چه زمانی مناسب برای خرید است. q286037_url2.jpg داستان قیمت‌ها به خود کنسول محدود نمی‌شود. بازی‌ها و اجزای جانبی هم گریبان‌گیر این قیمت‌گذاری‌های بی‌منطق هستند. از تجهیزات جانبی که بگذریم، می‌رسیم به بازی‌های نسل جدید که دیگر خبری از کپی یا هک شدن آن‌ها نیست. دیسک‌های ۶۰ دلاری بازی‌های جدید بعضاً به قیمت ۳۰۰ هزار تومان به ??روش می‌رسند. حتی نه در نسل جدید: نسخه‌ی PS3 بازی GTA V در روزهای اول انتشارش قیمتی در همین حدود داشت. علاوه بر این مشکل، کمیاب بودن بازی‌های نسل جدید را هم باید در نظر گر??ت. تنها حدود ۴ ماه از نسل هشتم می‌گذرد و طبیعی است که تقاضا به اندازه‌ی گذشته نباشد. کپی‌خور نبودن کنسول‌های جدید شاید برای دسته‌ای از ا??راد که توانایی خرید بازی‌های اوریجینال با این قیمت را ندارند مسئله‌ی مهمی باشد. در نسل قبل اکس‌باکس داران می‌توانستند هر ماه چند بازی بخرند و از امکانات مالتی‌پلیر آن هم است??اده کنند، PS3 در اواخر نسل کپی‌خور شد و کسانی که سمت بازی‌های کپی نمی‌ر??تند هم می‌توانستند با قیمت مناسبی بازی‌های اوریجینال را تهیه کنند. اگرچه ??علاً بسیار زود است که درباره‌ی کپی‌خور شدن کنسول‌ها نسل جدید صحبت کنیم، اما دسته‌ای از گیمرها شاید به امید آن روز منتظر نشسته‌اند. چه کسی دوست ندارد کنسول و بازی‌هاش تماماً اصل باشد؟ هر گیمری دوست دارد از شرکت مورد علاقه و بازی‌ساز محبوب خود حمایت کند و کپی کردن را امر غیر پسندیده‌ای می‌داند، اما هزینه‌ای هم که برای آن می‌پردازد باید معقول باشد. ??رض می‌کنیم هزینه‌ی کنسول و بازی را پرداختید و خوشحال از خرید نسل جدید، به خانه آمده‌اید. دستگاه را تلوزیون وصل می‌کنید و اولین تصویری که می‌بینید این است: آپدیت کن! چند صد مگابایت آپدیت اولیه منتظر شماست حتی قبل از اینکه وارد ص??حه‌ی اصلی کنسول شوید. اگر اینترنت خوبی داشته باشید حداقل یکی دو ساعتی وقتتان هدر ر??ته است. یا محدود حجمی دارید یا اگر نامحدود هستید اینترنت شما با چند ن??ر دیگر به اشتراک گذاشته شده است و خیلی بعید است سرعت واقعی را داشته باشید. نسل جدید به شدت به اینترنت وابسته است، به حدی که در کن??رانس معر??ی Xbox One، بیشتر از اینکه به بازی‌ها پرداخته شود، به جنبه‌های اینترنتی کنسول پرداخته شده بود. محتواهای اضا??ی که برای دانلود قرار می‌گیرند، ??یلم‌ها و سریال‌ها، حتی خود بازی‌هایی که روی دیسک عرضه می‌شوند هم برای دانلود قرار می‌گیرند و اکثر ما ??قط می‌توانیم حسرت آن‌ها را بخوریم. برای دانلود یک بازی ۴۰ گیگابایتی، چند روز باید کنسولمان روشن بماند؟ r5537_url.jpg بخش مالتی‌پلیر بیشتر از اینکه به سرعت اتصال، به کی??یت آن و پینگ بستگی دارد که آن هم تعری??ی ندارد. پس علاوه بر قیمت کنسول و بازی، یک مورد دیگر به لیست هزینه‌ها اضا??ه شد: یک اینترنت نامحدود پرسرعت. البته سرویس‌دهنگان اینترنت به سرعت ۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه هم پرسرعت می‌گویند که مشخصاً منظور ما آن نیست. اما این تازه ابتدای راه است. ??علاً بدون اینترنت هم می‌توانید از نسل جدید لذت ببرید اما اگر هوس کردید بازی‌های PS1 و PS2 را روی کنسول خود اجرا کنید، قطعاً به یک اینترنت واقعی نیاز خواهید داشت. پردازش ابری آرام آرام در حال پیشر??ت است و شرکت‌ها خواب‌های بزرگی برای آن دیده‌اند. سونی با خرید شرکت Gaikai و مایکروسا??ت به کمک سرورهای بی‌شمار خودش، به ??کر حذ?? کردن دیسک‌ها هستند. بازی‌سازان بزرگی هم مانند کلی?? بلیزنسکی، خالق سری Gears of War، از این حرکت حمایت کرده‌اند و بیان کردند که صنعت گیم به سرعت به سمت دیجیتالی شدن پیش می‌رود. کلاً امروزه برای هرکاری باید اینترنت داشته باشید، آن هم اینترنی سریع و بدون محدودیت. مشکلات دیگری از قبیل کم بودن بازی‌های خوب نسل جدید و اشکالات سخت‌ا??زاری احتمالی آن‌ها هم برای تمام گیمران وجود دارد و خیلی‌ها ترجیح می‌دهند کمی صبر کنند تا کنسول‌ها امتحان خود را پس داده، سپس اقدام به خرید کنند. ولی چیزی که واضح است این است که گیمر ایرانی باید با حجم بیشتری از مشکلات دست و پنجه نرم کند. اما کسی که عاشق بازی است این موانع مانع تجربه‌ی نسل جدید برای او نمی‌شود و هرطور که شده است با گیمران سراسر دنیا همگام می‌شود. به امید روزی که گیم و گیمر ایرانی به جایگاه واقعی خود در دنیا برسد.

mihangame

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

واقعا متاس??م که نمیتونیم یه کنسول بخریم :crying:

باید با حسرت به خارجیا نگاه کنیم ( واقعا تعجب میکنم که راحت کنسول میخرن اونم دوتا دوتا ! )

لینک به ارسال
ارسال شده در (ویرایش شده)

اینترنت نعمتیه که از ما گر??تنش :sweat:

ویرایش شده توسط edward

لینک به ارسال
اینترنت نعمتیه که بی ناموس ها از ما گر??تنش :sweat:

از اینکه در ??روش اینترنت واقعا حق خوری و دزدی های زیادی میشود شکی نیست.

اما کاربرد کلمات رکیکی مثل بی.... اونم در این انجمن خوبیت نداره...:;-):

لینک به ارسال

اخه محمد جون کلمه های دیگه واقعا حق مطلب رو ادا نمیکنن داداش.

لینک به ارسال

تمام مشکلات به یک کلمه ختم میشه:پول:saddd::crying:

لینک به ارسال

آمریکای ها اینقدر ps4 خریدن که تو یه اخبار دیدم نوشته مردم آمریکا با قحطی ps4 رو به رو شدند.به امید روزی که همه ی ایرانیها به توانند نه تنها کنسول خودشون بلکه هرچه چیزی رو دوست دارن با یه قیمت مناسب تهیه کنند.

لینک به ارسال

تصحیح شد ، برای تذکر ممنون .ولی این ها بد ما رو چزوندند

لینک به ارسال
اخه محمد جون کلمه های دیگه واقعا حق مطلب رو ادا نمیکنن داداش.

من شدت اینو واقعا میدونم و همیشه هم وقتی تمدید سرویس میکنم از پولی که برای یه اینترنت بی ارزش میدم پشیمونم...

اما گ??تن اون کلمات رکیک چیزی رو تغییر نمیکنه و بهتره انجمن ما عاری از اینگونه ال??اظ باشه...:4:

لینک به ارسال

حالا من تو یه تریلر تو اپارات دیدم یارو مثل این که از طر??دارای xbox one بود اومد جلوی همه یه ps4 با عصبانیت زیر پاش خورد و خمیر کرد دلم کباب شد:87:

لینک به ارسال

آمریکا رو با ایران مقایسه نکنید:wi.nk:

نیمی از جمعیت آمریکا به اینترنت بالای 100 مگابایت در ثانیه دسترسی دارن بقیه هم حداقل بین 5-6 مگابایت و بیشتر...

و طبق آخرین آمار دولتشون 4 میلیون ن??ر در آمریکا هستن که جاهای خیلی عجیب و غریب و دور ا??تاده ای زندگی میکنن که هیچ گونه اینترنت کابلی واسشون وجود نداره و عملأ دسترسی کابلی به اینترنت ندارن

که اون ها هم از اینترنت 2WAY ماهواره ای است??اده میکنن که هم SEND و هم RECIEVE شون با ماهواره انجام میشه و حتی اون 4 میلیون ن??ر هم سرعت اینترنتشوت از اینترنت 8 مگابایتی جدیدی که ایران ارائه میده بیشتره !!!!

البته خدا رو شکر که دولت جدید اعلام کرده بزودی سرعت اینترنت ایران ا??زایش پیدا میکنه و سرعت 1 مگابایت و 2 مگابایت و اینا دیگه میشه اسباب بازی

بزک نمیر بهار میاد خخخخخخخخخخخخخ:87::87::87:

بازی های نسل بعدی بعد یکی دو سال حتی ممکنه بالای 100 گیگ حجم هم داشته باشن !! :87::87: خخخ:wi.nk:

لینک به ارسال

چرا ایران نمیتونه سرعت بالا اینترنت داشته باشه؟:Iran:

لینک به ارسال
چرا ایران نمیتونه سرعت بالا اینترنت داشته باشه؟:Iran:
دوست من اینترنت ایران داغون نیست.شرکتهای ارائه دهنده اینترنت کلاه بردان.همه جای دنیا به اینترنت به عنوان چیزی که نیاز مردم رو ر??ع میکنه نگاه میکنن ولی تو ایران به عنوان یک منبه درامد.اصلی ترین مشکل مردم ما هم برای نسل هشتم اینترنت نیست.اصلیترین مشکل بی پولی جوونا و بی انصا??ی ??روشندها و درک نکردن جوونا توسط مسوولین هستش.ما مثلآ خیر سرمون مسلمانیم مثلآ.اصلیترین سرگرمی جوونا تو اروپا اسکی صنعت گیم و گردشگری هستش ولی ما که مسلمانیم برای جوونای ??قیرمون هیچ کاری نمیکنیم

لینک به ارسال

کلا ایران کشور بدبختی و کلاه برداری و دزدی و حق مردم رو خوردنه.در همه جاش و همه چیزش ??ساد موج میزنه.

لینک به ارسال
حالا من تو یه تریلر تو اپارات دیدم یارو مثل این که از طر??دارای xbox one بود اومد جلوی همه یه ps4 با عصبانیت زیر پاش خورد و خمیر کرد دلم کباب شد:87:

یه همچین مساله ای رو برای پلی استیشن 3 من یادم حالا این که پلی 4 رو خورد کردن دیگه واقعن طر?? باید اشکول باشه ..

لینک به ارسال
دوست من اینترنت ایران داغون نیست.شرکتهای ارائه دهنده اینترنت کلاه بردان.همه جای دنیا به اینترنت به عنوان چیزی که نیاز مردم رو ر??ع میکنه نگاه میکنن ولی تو ایران به عنوان یک منبه درامد.اصلی ترین مشکل مردم ما هم برای نسل هشتم اینترنت نیست.اصلیترین مشکل بی پولی جوونا و بی انصا??ی ??روشندها و درک نکردن جوونا توسط مسوولین هستش.ما مثلآ خیر سرمون مسلمانیم مثلآ.اصلیترین سرگرمی جوونا تو اروپا اسکی صنعت گیم و گردشگری هستش ولی ما که مسلمانیم برای جوونای ??قیرمون هیچ کاری نمیکنیم

باهات موا??قم تو ایران مردم رو استعمار میکنن موقع ??روش اینترنت.

4 گیگ حجم رو میدن ??لان قدر !!

در حالیکه دوست اینترنتی بنگلادشی من ماهانه میتونه 5 ترابایت معادل 5000 گیگ و حتی بیشتر دانلود داشته باشه اما ما چی ؟؟؟ این نکته رو هم ??راموش نکنین بنگلادش ??اسدترین نظام اقتصادی و اداری رو در دنیا طبق اعلامیه سازمان ملل داره واقعأ متاس??م واسه این وضعیت اینترنت

لینک به ارسال

دارم کامنتارو میخونم، هار هار گریه میکنم و تشکر میزنم. چه دل پری دارید شما!

ماها انقد بدبختیم مسئولین کشورمون به جای اینکه به ??کر حل مشکلات و برداشتن موانع از سر راهمون باشن بدتر دارن سنگ اندازی میکنن.

ما از اینترنت پرسرعت صحبت میکنیم، مسئولین جلسه اضطراری میزارن برای شیلترینگ واتس اپ و .... .

بدبختیم دیگه.

لینک به ارسال
دارم کامنتارو میخونم، هار هار گریه میکنم و تشکر میزنم. چه دل پری دارید شما!

ماها انقد بدبختیم مسئولین کشورمون به جای اینکه به ??کر حل مشکلات و برداشتن موانع از سر راهمون باشن بدتر دارن سنگ اندازی میکنن.

ما از اینترنت پرسرعت صحبت میکنیم، مسئولین جلسه اضطراری میزارن برای شیلترینگ واتس اپ و .... .

بدبختیم دیگه.

بدبخت ??قط واسه یه دقیقمونه.ما بیچاره ایم.مستاصلیم.مسئولین تو چشامون نگاه میکنن و حقمون رو مثل اب خوردن میخورن.داغون ترین و من??ورترین کشور توی جهان همین ما بدبختاییم که چوب مسئولین ........ رو میخوریم.:hd:

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

• جدید...