Jump to content
انجمن پی سی دی

کنجکاوي تصويري جنجالي از سياره سرخ فرستاد : منشاء نور عجیب در مریخ چیست؟


Recommended Posts

[h=2][/h]

کاوشگر کنجکاوی ناسا که بارها با ارسال تصاویر گیج‌کننده از سیاره مریخ، بازار شایعات را در ??ضای رسانه‌ها، به ویژه رسانه‌های آنلاین داغ کرده‌است،‌باری دیگر تصویری به ثبت رسانده که در آن می‌توان انعکاس نوری را در دوردست مشاهده کرد، گویی کسی به عمد درحال بازتاب دادن نور خورشید به سوی دوربین کنجکاوی است. ناسا دلیل این پدیده عجیب در این تصویر جدید را بازتاب نور خورشید روی سطح صیقلی یک سنگ می‌داند. به گ??ته متخصصان پروژه کنجکاوی، دو عکسی که کنجکاوی از این منطقه به ثبت رسانده،‌در ساعتی مشابه از روز به ثبت رسیده،‌از این رو احتمال اینکه این لکه، بازتاب نور خورشید روی سطح یک سنگ باشد بسیار زیاد است. به گ??ته جاستین ماکی، در تمامی این تصاویر موقعیت خورشید نسبت به کاوشگر ثابت بوده و در غرب-شمال غرب کاوشگر قرار داشته‌ و زوایه آن با سطح سیاره بسیار کم بوده‌است.

curiosity-photo-light-1.jpg

توضیح دیگر ناسا این است که احتمالا این نور از میان ح??ره‌ای درون یک تکه سنگ روی لنز دوربین کنجکاوی متمرکز شده‌است. باوجود اینکه این بازتاب نور در دو تصویر که در دو روز مت??اوت از منطقه گر??ته شده،‌دیده می‌شود،‌اما متخصصان ناسا اصرار دارند که این نقطه درخشان هیچ ارتباطی با ساکنان احتمالی مریخ ندارد. این تصویر که در روز سوم آوریل به ثبت رسیده اولین بار مورد توجه یک انجمن جستجوی حیات بیگانه قرار گر??ت و به تدریج در میان رسانه‌ها پخش شد و در تمامی آنها تاکید شده‌بود که این نقطه درخشان منبعی مصنوعی دارد نه طبیعی.

این درحالی‌است که رقیق بودن اتمس??ر مریخ به این معنا است که ذرات پرانرژی، پرتوهایی که به پرتوهای کیهانی شهرت دارند، برخلا?? زمین به صورت کامل توسط اتمس??ر جذب نمی شوند و ممکن است بخشی از آنها توسط سطوح مختل?? بازتابانده شوند و ی مستقیما روی سطحی با حساسیت، بالا ،‌مانند تراشه CCD دوربین عکاسی، اثربگذارند. از این رو این احتمال وجود دارد که این نقطه درخشان اصلا نور نباشد،‌بلکه بخشی از پرتوهای کیهانی باشد که در زمان عکسبرداری وارد لنز دوربین NAVCAM کاوشگر شده‌است. به گ??ته اخترشناسان برخورد پرتوهای کیهانی با CCD دوربین کنجکاوی باعث ا??زایش بارالکتریکی آن شده و نقطه‌ای درخشان را از خود به‌جا گذاشته‌است. این پدیده در تصاویر نجومی بسیار رواج دارد،‌زیرا دوربین‌های ??ضایی در برابر پرتوهای کیهانی و خورشیدی محا??ظ قدرتمندی ندارند، از این رو است که در بسیاری از تصاویر خام و ویرایش نشده که از خورشید به ثبت می‌رسند، می‌توان لکه‌های درخشان زیادی را مشاهده کرد.

curiosity-photo-light-2.jpg

در بسیاری از تصاویر زاویه این لکه‌های درخشان به‌گونه‌ای است که می‌توان به‌راحتی هویت آن را تشخیص داد،‌ اما در این تصویر، از آنجایی که موقعیت لکه درست در میان خط ا??ق مریخی قرار گر??ته، خطای دید ایجاد شده و بسیاری را به اشتباه انداخته‌است.

 

منبع : گجت نیوز | gadgetnews.ir

Link to comment
Share on other sites

دوستان اگه کاملا زوم کنین یه چیزی از بغله نوره میزنه بیرون یه چیز ریز اصلا سنگی اونجا وجود نداره تا نور خورشیدو باز تابش کنه در ضمن در اون محیط به این بزرگی ??قط اون سنگه که نورو بازتابش میکنه و همون سنگ سیغلی وجود داره و سنگ دیگه ای وجود نداره؟:mellow::ohmy:

Link to comment
Share on other sites

دوستان اگه کاملا زوم کنین یه چیزی از بغله نوره میزنه بیرون یه چیز ریز اصلا سنگی اونجا وجود نداره تا نور خورشیدو باز تابش کنه در ضمن در اون محیط به این بزرگی ??قط اون سنگه که نورو بازتابش میکنه و همون سنگ سیغلی وجود داره و سنگ دیگه ای وجود نداره؟:mellow::ohmy:

 

بیخیال داداش شاید یکی داشته شوخی خرکی میکرده. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing inSign In Now
×
×
  • Create New...