رفتن به مطلب
انجمن پی سی دی
nini7khat

تفاوت های مغز مردان و زنان

پست های پیشنهاد شده

ارسال شده در (ویرایش شده)

سالیان سال تصور می شد که ت??اوت مغزی زنان و مردان در اثر هورمون های جنسی تستوسترون (مردانه) و استروژن (زنانه) است. ولی اکنون دریا??ته اند که بین چهار لوب مغز زنان و مردان از نظر عملکرد، تولید مواد شیمیایی و اندازه، ت??اوت هایی وجود دارد.

 

مغز انسان

 

وظای?? نیمکره راست و چپ مغز

 

نیمکره راست مسئول ت??کرات خیالی و تصورات و هنر است که در خلق ، استنباء احساس و شوخ طبعی نقش دارد.

 

نیمکره چپ مغز مسئول ??عالیت های منطقی و ظری?? و موشکا??انه است. خواندن، نوشتن، تجزیه و تحلیل و دانش و مهارت و مدیریت علوم برعهده این بخش از مغز می باشد.

 

ارتباط قوی بین این دو نیمکره دارای مزیت است. برای مثال نیمکره چپ مغز با پردازش های نیمکره راست ، بیان بهتری از احساس را ارائه خواهد داد.

 

ایستموس (isthmus) یا تنگراه، باریکه*ای از با??ت است که نیمکره چپ مغز را به نیمکره راست وصل می*کند.

 

مزیت های مغز زنان بر مردان

 

ارتباط عاط??ی: ایستموس، در زنان ضخیم تر از مردان است و همین ارتباط قوی تر بین دو نیمکره مغز می تواند دلیل مو??قیت زنان در برقراری ارتباط عاط??ی از طریق زبان باشد.

 

مهارت گ??تاری: کورتکس (قشر مخ) زنان ۱۵ تا ۲۰ بزرگ تر از قشر مخ مردان است. این بخش از مغز، مسئول عملکردهای اولیه ای مثل سخنرانی، حرکت و استنباط و احساس است. به طور کلی، زنان دارای دانسیته عصبی بیشتری در ناحیه قدامی مغز می باشند که این دربرگیرنده اعمالی چون برنامه ریزی، قضاوت و زبان می شود.

 

احساس درد: زنان نسبت به درد واکنش های عمیق تر و شدیدتری از خود بروز می دهند. بنابراین درد بیشتری در مقایسه با مردان احساس می کنند.

 

حا??ظه: زنان به طور متوسط ۷/۵ امتیاز در حا??ظه بالاتر هستند. زنان دارای دید محیطی بهتری می باشند که بـه آنها کمک می کند ات??اقات پیرامون مـنـزل خـود را زیـر نـظـر گـر??ـتـه و خـطـر در حـال نـزدیـک شدن به خانه را شنـاسایی کنند. مـغـز زنـان قـادر اسـت دامـنـه اطـلاعات وسیع تری را رمزگشایی کند. زنان با ارزش ترین اطلاعات را برگزیده و آن را به نسل بـعد انتقال می دهند.

 

تکمیل وظای??: زنان دارای گوش تیزتری می باشند و هنـگام صحبت کردن از واژه های بیشتری است??اده می کنند و در تکمـیل و اتـمام وظـای?? به طور مستقل، بهتر از مردان می باشند.

 

مرور اطلاعات: زنـان تمایل دارند تا اطلاعات را بارها و بارها در مغزشان مرور کنند.

 

عدم تقسیم کار بین دو نیمکره: هر دو نیمکره راست و چپ مغز زنها با هم روی مشکلات کار می کنند و تقسیم کار بین آنها صورت نگر??ته است.

 

کپی برداری مسئولیت ها: اگر یکی از نیمکره های مغز زنی آسیب ببیند، نیمکره دیگر قادر به کپی کردن تمامی قابلیت های نیمکره تخریب شده است و می تواند مسئولیت تمامی کارهای زندگی او را به عهده بگیرد.

 

تمرکز: زنان موضعی می اندیشند و بر روی جزئیات و نکات ظری?? تمرکز می کنند.

 

پیروی از دیگران: زنـان تـمـایل دارند از عقاید پیشنهادی دیگران پیروی کنند. ارزیابی آنان از خودشان در سطح پایین تری از مردان می باشد.

 

رضایتمندی در زندگی: زنان برای خانواده و ??رزندان ارزش قائل می باشند.

 

تحمل درد: زنان درد و کار یکنواخت را بهتر از مردان تحمل می*کنند.

زنان بـیشتر بـه سـلامتـی خود اهمیت می دهند. لذا مردان دو برابر زنان بیمار می شوند

 

خواهان شنونده: وقتی زنان مشکلاتشان را بـا مـردان در میان می گذارند، دنبال راه حل نمی گردند، بلکه آنها نیاز دارند تا ??ردی به حر?? هایشان گوش دهد.

 

مزیت های مغز مردان بر زنان

 

اندازه مغز: مغز مردان از نظر ??یزیکی بزرگ تر است، زیرا اندازه مغز با اندازه بدن مرتبط است. میزان سلول های مغز مردان ۴ درصد بیشتر از زنهاست و مغز آنان ۱۰۰ گرم سنگین تر است.

 

علوم و دانش: بخش س??ید مغز مسئول ارتباطات درونی مغز است. این بخش ، همه آنچه را که مغز ??را گر??ته است، سازماندهی می کند. هر چه ارتباطات بخش س??ید مغز بیشتر باشد، ??رد باهوش تر است و توانایی سازماندهی، توجه به جزئیات، ارتباطات ??ضایی و حل مشکلات در او بیشتر خواهد بود. ماده خطری مربوط به هوش عمومی در مردان بیش از ۶ برابر زنان است.

 

ذخیره اطلاعات: مردان قادر می باشند تا اطلاعات را طبقه بندی کرده و در مغزشان ذخیره کنند. مـردان قـادر هستـند تــا مسیر حرکت خود را به خاطر بسپارند.

 

عدم تغییر وضعیت: مغز یک مرد در مقایسه با مغز یک زن، مدت زمان بیشتری احتیاج دارد تا تغییر وضعیت بدهد. هنگامی که خانمی با همسرش مشغول گ??تگو درباره مسائل مادی و اقتصادی است و ناگهان بخواهد از احساساتش صحبت کند، می بینند که همسرش حوصله این کار را ندارد؛ زیرا به همان سرعت نمی تواند از وضعیتی به وضعیت دیگر تغییر جهت دهد.

 

ت??کر کامل: مردان موقعیت ها و اوضاع را به طور کلی درک می کنند و ت??کر کلی و جـامع دارند.

 

ریسک پذیر: مردان سازنده و خلاق می باشند. آنها ریسک پذیـر بـوده و به دنبال تجربه های جدید می باشند.

 

اعتماد به ن??س: مردان در ت??کرات و اعمالشان استقلال دارند و بیشتر از عملکرد خودشان رضایت دارند.

 

رضایتمندی در زندگی: مردان برای شغل مناسب و مو??قیت در کارها ارزش قائل اند.

 

پنهان کردن احساسات: مردان و زنان دارای حس حسادت یکسان هستند، اما مردان بهتر می توانند این حس را پنهان سازند.

ویرایش شده توسط nini7khat

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

×
×
  • جدید...