رفتن به مطلب
انجمن پی سی دی
sinaweb

دل بي غم

پست های پیشنهاد شده

[ATTACH=CONFIG]273[/ATTACH]

سرش به شدت درد مي كرد و چشمانش سياهي مي ر??ت. چند ماهي مي شد كه بي حوصله و ا??سرده شده بود.

ديگر حوصله امورات كشور را نداشت و آرزو مي كرد كه اي كاش پادشاه نبود و مي توانست مثل مردم عادي زندگي كند. براي هر موضوع كوچكي كه پيش مي آمد غم توي دلش لانه مي كرد و تا وقتي آن مشكل را حل كند اعصابش مثل كلا?? سر دردگم به هم مي پيچيد.

همه نگران حال پادشاه بودند و اين كه چطور مي توانند او را از اين حالت نجات دهند. تا اين كه روزي طبيب دانشمندي براي مداواي پادشاه وارد قصر شد. طبيب بعد از معاينه و توجه به حالات روحي پادشاه گ??ت: قبله عالم! من در شما كسالتي نمي بينم. چيزي كه شما را عذاب مي دهد غم و غصه است و معلوم مي شود كه شما براي هر مشكلي غصه مي خوريد و خودتان را ناراحت مي كنيد. علاج شما اين است كه پيراهن شخصي را كه در دنيا هيچ غمي ندارد، به تن كنيد تا كسالت شما بر طر?? شود.

پادشاه گ??ت: اين كار بسيار آسان است چون كسي مثل من در دنيا غم و غصه ندارد.

و در حالي كه بر روي تختش تكيه داده بود، دستور داد «برويد و پيراهن وزير من را بياوريد، چون او هيچ غصه اي ندارد.»

غلامان دستور پادشاه را اطاعت كردند و نزد وزير ر??ته و داستان را براي وزير تعري?? كردند.

وزير پوز خندي زد و گ??ت: غصه مردم را من مي خورم و اين من هستم كه بايد به امورات رسيدگي كنم و هزاران موضوع كه هر روز به خاطر آنها ناراحت مي شوم. پادشاه اشتباه كرده است. من دل بي غمي ندارم. اگر دنبال دل بي غم هستيد سراغ قاضي برويد. چون او هيچ غمي ندارد و تنها دغدغه اش اين است كه هر روز چند امضاء كند و آنها را به دست مردم بسپارد. غلامان سراغ قاضي ر??تند و داستان را برايش بازگو كردند.

قاضي دستي به ريش هايش كشيد و سرش را تكان داد و گ??ت: عجيب است!

چطور امكان دارد جناب وزير ??كر كند كه من هيچ غمي ندارم؟! در حالي كه هر روز بايد با صدها ن??ر كه هر كدام به نوعي مشكلي دارند روبرو شوم و صبح تا شب مشغول بگو مگو با آنها باشم و شب تا صبح از ??كر اين كه چطور در مورد آنها قضاوت كنم به خود بپيچم.

جناب وزير اشتباه كردند، من دل بي غمي ندارم. اگر دنبال دل بي غم مي گرديد، سراغ كدخدا برويد. چون او مشكلي در زندگي ندارد و هيچ غمي آزارش نمي دهد.

غلامان سراغ كدخدا ر??تند و داستان را برايش بازگو كردند. كدخدا گ??ت: ??كر نمي كنم در عالم، كسي به اندازه من غصه داشته باشد. من هر روز صبح تا شب با مشكلات مردم دست و پنجه نرم مي كنم و بايد با آنها سر و كله بزنم. من دل بي غمي ندارم اما اگر دنبال كسي با دل بي غم هستيد، او را نشان تان مي دهم. هر روز از بالاي كوه صداي آوازي را مي شنوم كه معلوم است خواننده آن صدا هيچ غمي در دنيا ندارد كه روزها به بالاي كوه مي رود و تا شب آواز مي خواند. غلامان با سرعت به طر?? كوه ر??تند و با زحمت ??راوان خودشان را به بالاي كوه رساندند و مرد خواننده را پيدا كردند.

مردي نيمه عريان كه به تخته سنگي تكيه داده و ظر?? خرمايي كنار خود گذاشته بود. گاه گاهي يكي از آنها را مي خورد و دوباره شروع به خواندن مي كرد.

نزديك ر??تند و داستان را برايش بازگو كردند. مرد خنديد و گ??ت: نمي دانستم مردم ??كر مي كنند كه من دل بي غمي دارم. من مرد ??قير و بيچاره اي هستم كه از شدت گر??تاري و غصه خودم را به بيعاري زده ام و به بالاي اين كوه پناه آورده ام. صبح تا شب آواز مي خوانم تا گر??تاري هايم را ??راموش كنم و اگر حالا غمي در دل نمي پرورانم پيراهني هم ندارم كه به شما بدهم!

غلامان نزد پادشاه باز گشتند و گ??تند: قبله عالم! شخص بي غمي در دنيا وجود ندارد!

هر آدمي غمي در دل دارد كه ديگران از آن بي خبرند. هيچ كس شاد و بي غم نيست تا ما پيراهنش را براي شما بياوريم و اگر هم كسي باشد كه غم نداشته باشد پيراهني به تن ندارد تا آن را خدمت شما بياوريم!

طبيب كه هنوز در كنار پادشاه بود و منتظر اين پيام، از جايش بلند شد. نزديك پادشاه ر??ت و گ??ت: قبله عالم، دل بي غم تنها براي كسي است كه ترك علايق كند و بر سر هر پستي كه قرار گر??ته راضي باشد و لباس بي قيدي بر تن كند و غصه نخورد. و الا ممكن نيست در دنيا كسي بتواند به نحوي زندگي كند كه غصه نداشته باشد. زيرا هر كسي به مقدار خود گر??تاري دارد و خودش از گر??تاري خودش خبر دارد و از حال ديگران بي خبر است.

من ??قط مي خواستم شما بدانيد كه تنها خودتان گر??تار نيستيد و اين مشكلات براي همه هست. پس در هر مرتبه اي كه هستيد راضي باشيد و غصه نخوريد.

منبع:سایت راسخون

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

• جدید...