رفتن به مطلب
انجمن پی سی دی
ماهان کیانی

نامه های زنان حرم به ناصرالدین شاه

پست های پیشنهاد شده

به نام یزدان پاکدر حرم هم از قبل، بین امینه اقدس و انیس الدوله، رقابت بود که البته این رقابت را در آخر انیس الدوله برد و شد ملکۀ ایران. باقی زنها ماندند در حرمسرا، دعاگو تا شاه از س??ر برگردد. این نامه و تلگرا??ها شرح ??راق?? زنهای حرم و اهل حرم است به شاه?? در س??ر.سایت گروه مجلات همشهری :تا قبل از س??ر ناصرالدین به ??رنگ، س??ر شاهانه مختص شکار و جنگ بود اما ناصرالدین تنها چند جنگ مختصر کرد، از شکار خسته شد و این سنت شاهانه را شکست.س??ر ناصرالدین در دورۀ آداب دیپلماتیک بود. مشکل این نبود که ایران آن روز این آداب را نمیدانست، بالاخره رنگهای پرچم را میشد یک ترتیبی برایش قایل شد و شیر و خورشیدش هم که از قبل بود، به مطربهای همراه هم میشد گ??ت یک چیزی همین جور دلی بزنند ولی ملکه داشتن دیگر گر??تاری بود. از ابتدای قصد?? س??ر، این انتخاب?? ملکه، درد?? شاه و اطرا??یان بود، در حرم هم از قبل، بین امینه اقدس و انیس الدوله، رقابت بود که البته این رقابت را در آخر انیس الدوله برد و شد ملکۀ ایران. باقی زنها ماندند در حرمسرا، دعاگو تا شاه از س??ر برگردد. این نامه و تلگرا??ها شرح ??راق?? زنهای حرم و اهل حرم است به شاه?? در س??ر.تلگرا?? مهدعلیا به ناصرالدین شاه12 شهر ربیع الاولجواب حسب الامر به حضور مبارک عرضه میدارداز سلامتی وجود مبارک در ورود رشت تلگرا?? شده بود، شکر خدا را بجا آوردیم. احوال من و شاهزادگان و جمیع اهالی حرم الحمدلله خوب است. خبر تازه که قابل عرض باشد نیست. دو روز است به جهت دعاگویی نشستن کشتی به حضرت عبدالعظیم آمدهام، ان شاءالله دعای بی ریای من اجابت خواهد بود. خداوند در همه جا حا??ظ آن وجود پاک هست، ان شاءالله.مهدعلیانامۀ مهدعلیا به ناصرالدین شاههوقربانت شوم تصدقت گردمانشاءالله امروز صبح چهارشنبه تلگرا?? سلامتی وجود مبارک رسید، در حقیقت عید مبارک شد، از احوالات بخواهید، امروز عید حرمها را به ناهار در بالاخانۀ شمس الدوله مهمانی کردم، الان از ناهار ??ارغ شده نشستهایم، بهجز دعای دولت شما کاری نیست، ورد?? زبان همه شب و روز همهمان است. احوال?? جمیع حرمها خوب است ولی از دوری حضور مبارک همه کاهیده و ا??سرده هستند. من هم هر روز میآیم اینها را مثل بچه بازی میدهم ولی تاثیری ندارد، درد خودم از همۀ اینها بالاتر است، شب و روز بجز اشک چشم کار دیگر ندارم، ببینید چه خبر است که هر کاری میکنم شیرازی کوچکه خنده کند، ممکن نمیشود. خداوند عالم انشاءالله وجود مبارک شما را از جمیع بلیات ح??ظ کند. این روزها دیگر رسیدن انزلی و نشستن دریا نزدیک است، همه را به گر??تن ختم و دعا مشغولم، انشاءالله به شما خوش خواهد گذشت از تماشاها و سیاحتها ولی انشاءالله به ??راموشخانه تشری?? نخواهید برد، اگر ببرید شیر هشت ماه داده را حلال نخواهم کرد. انشاءالله ??راموش نخواهید کرد. قربانت شوم احوال .... خان با بچههایش الحمدالله خوب است. همیشه ماچش میکنم. احوال .... خوب است همان اتاق ...... نشسته است درس میخواند گاهی با شاهزادهها بازی میکند. انشاءالله روزی باشد که مژدۀ تشری?? آوردن پادشاه را با تلگرا?? بشنویم، قربانت شوم، دستبند مرا ??راموش ن??رمایید. خداوند جان مرا به قربان شما بکند. انشاءاللهمهدعلیاقبل از س??ر?? شاه یکی از مقربان ناصرالدین ببریخان بود. گربهای آلاپلنگی که وسیلهای بود برای تقرب به سلطان. در غیاب شاه هم زنهای حرم با تر و خشک کردن ببریخان سعی میکردند خودشان را در دل او جا کنند.نامۀ یکی از زنان حرم به ناصرالدین شاهتصدق وجود مبارکت شوماز احوالات کمینه بخواهید بعد از لط?? خداوند و از تصدق ??رق همایون الحمدلله سلامت هستم و از گرمای تهران جان در ب??ردم. قبلۀ عالم مرخص ??رموده بروم اقدسیه، بعد ??کر کردم مبادا مردم دربارۀ بنده حر?? کم زیادی بزنند باعث تل?? آبروی من باشد، ترک اقدسیه را کردم، گرما را خوردم، الحمدلله گرما هم تمام شد، حالا شب و روز خودم را نمیدانم، از شوق ذوقی که دارم قبلۀ عالم تشری?? ??رما میشود. انشاءالله روزی باشد به سلامت موکب همایون تشری?? ??رما شود، به زیارت خاک پای همایون مشر?? شوم. زمین را سجده نمایم. شکرانه خداوند را بجا آورم. عرض دیگر قبله عالم نمیداند کمینه امسال چقدر غصه دربارۀ ببری خوردم، یک روز دستش باد کرد، نشستم گریه کردم، دوا درمان کردم خوب شد. یک د??عه دیگر یک دانه دندانش ا??تاد باز گریه کردم. آن وقت به خاطر کمینه آمد، بارها قبله عالم می??رمود سر س??ره ببری خان ..... من است حالا درستش کردند، شد. دیگر روز که میشد ببری خان بغلم بود، هرگوشه خنک بود او را میبردم، مبادا گرما صدمه بخورد، حالا خوب چاق شده است. انشاءالله مراجعت ??رمودید باز هم ببری خان سر شما را گرم میکند هر گاه بخواهید بدانید در چکار هستم، عکس خانه را درست میکنم، ببری خان که ..... دندان ا??تاده است، پیش من است، انشاءالله از در دولت که وارد شدید ..... دندان ا??تاده روی شانه من است. خاک پای مبارک را میبوسم. دیگر آرزویی ندارم و یک سرداری پیشکش ارسال خدمت شد. چون عادت موران است ران ملخی نزد سلیمان برند، انشاءالله قبول می??رمایید. ??یل غوز را ??رستادم قبلۀ عالم احوالپرسی بکند تعری?? نماید، قدری خنده بکنید، جواب عریضه را الت??ات ??رمایید. ذوق نمایم. باقی عمرکم طویل عدوکم دلیل.غیرت شاهی طاقت?? شاه را طاق کرد. زن?? آ??تاب مهتاب ندیدۀ حرم بایستی در مجالس میآمد و با مردان?? نامحرم همراهی میکرد، همین شد که شاه انیسالدوله را برگرداند ایران و باقی س??رش را تنها ر??ت. انیس الدوله هم شد دست به دعای?? شاه در س??ر.تلگرا?? انیس الدوله به ناصرالدین شاهبادکوبهاز نیاوران به حضور مبارک اعلیحضرت قدرقدرت شاهنشاه روحنا??داه عرض می شود؛ از مژدۀ سلامتی وجود مبارک تشکر نمودم، خاصه باری ورود به انزلی. به این مژده گر جان ??شانم رواست. زبان کمینه عاجز است به شکرانۀ این نعمت. نمیداند چگونه شکرگزاری نماید که سزاوار خداوند یگانه باشد. الحمدلله کمینه هم با همراهان نهایت صحت را داریم، هیچ یکی را تکسری نیست. کمینه هم از دیر آمدن تلگرا?? مشوش بود، حالا آسوده شدم، خاطرمبارک از هر بابت آسوده باشد.انیس الدولهتلگرا?? امین اقدس به ناصرالدین شاهاز الت??ات حضرت اقدس شهریاری روحنا ??داه الحمدلله احوالم بسیار خوب است، از تشری?? آوردن قبله عالم جان ر??ته دوباره به تن آمد و از این خوشحالی ساعتی هزار مرتبه شکرانه خدا را به جا میآورم. عکس قبله عالم رسید، قسمت شد، عکس علی حده که مرحمت ??رموده بودید در روی صندلی در میان حیاط گذاشتم، خانمها عصرها میآیند زیارت میکنند. ببریخان عرض بندگی میرساند. صبح تا شام مشغول درست کردن عکسخانه خانه قبله عالم هستم.امین اقدسبه تاریخ 23 شهر رجبالمرجب سنه

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

• جدید...