Jump to content
انجمن پی سی دی

چگونه به درستی مانیتور انتخاب کنیم


Recommended Posts

[h=2][/h]

1397%2F%D8%A2%D8%B0%D8%B1%2F1-10%2FaHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS9EL0gvNzg1ODYxL29yaWdpbmFsL21vbml0b3JzLmpwZw%3D%3D.jpeg

تولیدکنندگان به خوبی با است??اده از تجربیات، مانیتورها را دستخوش تغییر می کنند و بازار با انواع زیادی از مانیتورها روبرو هستند. اما چه ویژگی هایی را برای روش انتخاب مانیتور باید در نظر بگیرید؟ آیا شما نیاز به 5K، 4K، Quad HD، Full HD یا ??قط HD را دارید و اینها چه ت??اوتی با یکدیگر دارند؟ چقدر هزینه بابت خرید یک مانیتور جدید حاضرید بپردازید؟ آیا ویژگی هایی مانند ??لیکر، نور کم آبی، G-Sync و FreeSync واقعا مهم هستند؟ و در صورتی که شما روی بازی های کامپیوتر متمرکز هستید در مقایسه با است??اده کننده حر??ه ای یا است??اده کننده عمومی، نیازهای
شما مت??اوت خواهد بود؟

 

راهنمایی سریع

 

اولویت اصلی مانیتور را تعیین کنید: بازی، حر??ه ای یا است??اده عمومی. به طور کلی، گیمرها باید سرعت و زمان پاسخ دهی را در اولویت قرار دهند، حر??ه ای ها باید دقت رنگ را اولویت بندی کنند، در حالی که اگر شما یک است??اده کننده عمومی هستید، نیازهای خاصی دارید، اما اغلب مانیتور با پنل کنتراست وضوح بالا را در اولویت خود قرار می دهید.

 

رزولوشن:

 

هر چه عدد رزولوشن بالاتر باشد، تصویر بهتر است. رزولوشن مانیتور به شما می گوید که تعداد پیکسل ها یک مانیتور چه طولی دارد. رزولوشن 1920 × 1080، همچنین به عنوان 1080P و یا Full HD (FHD) شناخته می شود، که تصاویری ش??ا?? تر از ص??حه نمایش 2K یا 4K دریا??ت خواهید کرد.

 

زمان پاسخ دهی:

 

زمان پاسخ دهی هر چه کوتاه تر باشد بهتر است. البته این ویژگی اولویت اصلی انتخاب شما نیست مگر اینکه شما یک بازیکن (Gamer) باشید. این ویژگی به شما می گوید که چه مدت طول می کشد مانیتور خود را برای تغییر پیکسل های ??ردی از سیاه به س??ید یا از یک سایه خاکستری به دیگری (زمان پاسخ GTG) آماده کند. در صورتی که زمان پاسخ دهی بالا باشد، می تواند به تاری دید هنگام بازی یا تماشای ??یلم های سریع گام منجر شود. بالاترین زمان پاسخ دهی احتمالا 5 میلی ثانیه می باشد، در حالی که سریعترین مانیتور ها می توانند زمان پاسخ 1میلی ثانیه را داشته باشند.

 

نرخ بازخوانی:

 

هر چه عددش بیشتر باشد بهتر است.

 

این ویژگی نشانگر تعداد د??عات آپدیت مانیتور با اطلاعات جدید در هر ثانیه یا هرتز چقدر می باشد. هر چه این عدد بزرگتر باشد، شما از تصاویر بهتر، صا?? و بدون انعکاس برخوردار خواهید بود. اگر شما یک گیمر هستید، میزان بازخوانی بسیار مهم است و شما نیاز به یک مانیتور با حداقل 75گیگاهرتزی خواهید داشت ( اکثر مانیتورهای مخصوص بازی با حداقل 144 گیگاهرتزی طراحی شده اند). اگر شما یک گیمر نیستید، با حداقل 60 گیگاهرتزی انتخاب کنید.

 

??ن آوری های پنل:

 

TN

 

مانیتور TN سریعترین اما ارزان ترین مانیتور به علت زاویه دید ضعی?? است. مانیتورهای IPS زمان پاسخ کوتاهی دارند و رنگ را بهتر از مانیتورهای VA نشان می دهند، اما مانیتورهای VA کنتراست بهتری نسبت به نمایشگرهای IPS دارند.

 

منحنی یا غیرمنحنی :

 

این بستگی به اولویت های شما دارد. منطق مانیتورهای منحنی بر این است که تصاویر برای شما واضح تر قابل تشخیص است.ولی بعضی ها نسبت به دیگران این ت??اوت را بهتر تشخیص می دهند.این مانیتورها بهتر است روی دیوار نصب نشوند، بعضی ها به شما خواهند گ??ت که مانیتورهای منحنی زیر 30 اینج، بی ارزش هستند که دلایل قیمتی هم شامل این پیشنهاد می شود. اگر شما مطمئن نیستید، یک مقایسه انجام بدهید تا ت??اوت این مانیتورها را درک کنید و سپس خرید انجام دهید.

 

مبانی: تکنولوژی پخش 101

 

تصاویر از میلیون ها نقاط کوچک تشکیل شده اند. هر پیکسل از 3تا زیرمجموعه پیکسل تشکیل شده است. هر کدام برای یک رنگ اصلی. رزولوشن یک مانیتور نشان دهنده طول اسکرین را به وسیله عرض پیکسل هایش. هر چه تعداد پیکسل ها در یک اینچ مربع در یک مانیتور بالاتر باشند، تصاویر واقعی تر و صا?? تر دیده می شوند. شما می توانید بگویید یک مانیتور چند پیکسل دارد بر اساس نام وضوح تصاویرش. بعضی از رزولوشن ها اسامس مختل??ی دارند در جدول پایین اسامی بعضی از اینها به شما نمایش داده شده است.

 

این اسامی از بالاترین کی??یت به ضعی?? ترین کی??یت طبقه بندی شده است. به غیر از موارد ذکر شده، ما درباره یک نسبت تصویر 16: 9 صحبت می کنیم.

 

 

در حالی که پیکسل های بیشتر به طور کلی بهتر است، دو چیز می تواند مانیتور با وضوح بالا را نامناسب کند.

 

اولین : عملکرد کارت گرا??یک است. هر تعداد پیکسلها بیشتر باشد ، کارت گرا??یک به قدرت بیشتری نیاز دارد برای پردازش پیکسل ها در زمان کوتاه تر. مانیتورهای 5k به خوبی این تصاویر را پخش می کنند.اما اگر سیستم شما نتواند از 14.7 میلیون پیکسل پشتیبانی کند، نتیجه ی رزولوشن شما رضایت بخش نخواهد بود.

 

دومین چیزی که می تواند مانیتور مانیتور با رزولوشن بالا را ح??ظ کند توانایی ??شرده سازی سیستم عامل شماست ویندوز بهترین گزینه برای تراکم پیکسل های 90 تا 100 پیکسل در هر اینچ می باشد .. در مقادیر بالاتر، اشیاء و متن بسیار کوچک غیر قابل خواندن است. وقتی یک مانیتور 5kبا ص??حه نمایش 27 اینچ را بررسی می کنیم ، ما مجبور به است??اده از سیستم dpi-scaling شدیم تا به کیغیت بهتری برسیم.

 

کدام پنل مورد نیاز ماست؟ TN در مقابل VA در مقابل IPS

 

سه تکنولوژی عمده در پانل های ال سی دی امروزه وجود دارد: Nematic پیچ خورده (TN)، تراز عمودی (VA) و سوئیچینگ در هواپیما (IPS). هر کدام دارای چندین تغییر است که مزایای مختل??ی دارند مانند زوایای دید بهتر، پاسخ پنل سریعتر، مصر?? انرژی پایین و غیره. در این مقاله به پیچیدگی های کار این پنل ها رسیدگی نمی کنیم. در عوض، نمودار زیر را بررسی کنید تا ببینید که چگونه هر نوع پنل کی??یت تصویر و موارد است??اده را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

 

کنتراست مهم ترین عامل کی??یت تصویر و قابلیت اطمینان است (5000: 1 بهتر از 1000: 1). به همین ترتیب، ما پنل های VA را در نظر می گیریم تا بهترین کی??یت تصویر سه را ارائه دهیم.

 

مانیتورهای بازی: کدام ویژگی مهم است؟

 

برای گیمرها گزینه های گیج کننده بسیاری برای یک مانیتور وجود دارد. در این مقاله به ویژگی هایی که به ن??ع گیمرها هست میپردازیم، البته باید توجه داشته باشید که برخی از این ویژگی ها به سطح مهارت گیمر بستگی دارد.

 

چه رزولوشنی برای بازی مورد نیاز است؟

 

برای بهترین تصویر، پیکسل بیشتر بهتر است. اما اگر شما یک گیمر هستید، این پیکسل ها همچنین می توانند سرعت شما را کاهش دهند، اگر گرا??یک شما از قدرت کا??ی برخوردار نیست.اکثر مبدل های ویدئوئی سیگنال های بیشتر از UHD، 4K یا 5K ساپورت نمی کنند. مبدلهای ویدئو یی در حال حاضر ??قط سیگنال های بالاتر رزولوشن UHD را ساپورت می کنند. حتی اگر این توانایی را داشتند، شما به یک کارت گرا??یک گران قیمت با (حداقل) 8.2 میلیون پیکسل از 60 ??ریم در ثانیه (??ریم بر ثانیه) نیاز داشتید.

 

برتری Quad HD (QHD, 2560 x 1440) در این است که تا مانیتورهای32 اینچ، شما می توانید تصویر با کی??یتی را داشته باشید که نیاز به کارت گرا??یک گران قیمتی نباشد. اگر شما نیاز به سرعت بالاتری دارید، FHD (1920 x 1080) به شما بالاترین پردازش ??ریم ها را به شما ارائه می کند.

 

میزان بازخوانی مانیتورهای گیمینگ برای پاسخ دهی چیست؟

 

شما نیاز به مانیتوری دارید که میزان بازخوانی آن حداقل 75Hz باشد. که با پایین ترین زمان پاسخ دهی ترکیب شود. همانطور که توضیح داده شد، میزان بازخوانی برای گیمرها بسیار مهم است، به همین دلیل اکثر مانیتورهای گیمینگ با حداقل 144Hz میزان بازخوانی می باشند. و شما به حداکثر زمان پاسخ دهی 5ms نیاز دارید.

 

رزولوشن پایین + کارت گرا??یک خوب = سرعت بازخوانی سریعتر.

 

اگر شما قصد خرید یک مانیتور برای است??اده طولانی مدت دارید، به یا داشته باشید که کارت گرا??یک کامپیوتر شما از حالا بین یک تا سه سال، ممکن است به سرعت بالاتری نیاز داشته باشد.

 

آیا باید G-Syncیا FreeSyncرا دریا??ت کنم؟

 

مانیتورهای گیمینگ اغلب Nvidia G-Sync یا AMD FreeSync را دارند. که آسیب های چشمی را کاهش می دهد و همچنین باعث ا??زایش قیمت مانیتور می شوند. Nvidia نسبت به AMD قیمت بالاتری دارند. اگر بودجه شما از پایین تا متوسط هست برای داشتن کارت گرا??یک، بهتر است از مانیتوری با G-Sync یا FreeSyncبا کمترین میزان بازخوانی خریداری کنید.

 

حالا سوال این است که کدام یک مناسب شماست؟ این موردی هست که شما باید موقع تصمیم گیری در نظر بگیرید.

 

چه سخت ا??زاری در حال حاضر دارید؟

 

مانیتورهای G-Sync همیشه عملکردی از 30Hz تا بیشترین قابلیت بازخوانی مانیتور شما را دارند. FreeSync ها قابلیت هماهنگ شدن و یکنواختی را با بالاترین نرخ بازخوانی مانیتور شما ندارند. اما این پایین ترین حدی است که شما باید مدنظر داشته باشید. ما بررسی کردیم ص??حاتی که از 40Hz تا 55Hz بودند . در صورتی که کارت گرا??یک شما نتواند ??ریم ها را در این میزان بخواند، این می تواند برای شما مشکل ساز باشد. ??ریم های پایین یک راه حل خوبی هستند. اما این موقعی کار می کند که حداکثر میزان بازخوانی 2.5 برابر کمترین آن باشد.

 

Overdriveو کاهش تاری حرکت در بسیاری از مانیتورهای بازی موجود است. برای درک این موضوع، ابتدا باید اصطلاح Ghosting (شبح) را درک کنید. Ghostingاین است که شما متوجه شوید که دنباله ای مبهم مثل یک جسم متحرک روی ص??حه نمایش گاهی اوقات ایجاد می شود. این ناشی از انتقال پیکسل ناهموار است یا زمانی که یک پیکسل مانیتور طول می کشد تا از رنگ A به رنگ B تغییر کند از رنگ B به رنگ A.

 

Overdrive با ا??زایش سرعت که در آن انتقال پیکسل ها از طریق ولتاژ های بالاتر باعث کاهش سرعت Ghosting می شود. هنگامی که به طور صحیح انجام می شود، پیکسل بسرعت به سطح می رسد و سپس برای کادر بعدی تغییر می کند تا ولتاژ بالا برود.

 

کاهش حرکت، همچنین به عنوان حرکت تاری یا کم حرکت (ULMB در عکس زیر)، رزولوشن حرکت را ح??ظ می کند.

 

قبل از تصمیم گیری توجه داشته باشید که:

 

شما نمیتوانید همزمان با کاهش Motion Blur و FreeSync / G-Sync است??اده کنید. درست است که، صر?? نظر از قیمت یا تکنولوژی، گیمرها باید هر بار مجدد انعطا?? پذیری را انتخاب کنند. اگر شما یک کارت گرا??یک سریع با سرعت 60 ??ریم در ثانیه و بالاتر با G-Sync یا FreeSync داشته باشید، تقریبا نیاز به کاهش تاری حرکت را از بین می برد.

 

کاهش تاری حرکت باعث کاهش روشنایی کلی می شود.

 

مانیتورهای است??اده عمومی: کدام ویژگی مهم است؟

 

هر دو مانیتور بازی و حر??ه ای بیش از حد واجد شرایط هستند تا به عنوان نمایشگرهای عمومی است??اده شوند. اما اگر سعی در جلوگیری از صر?? هزینه اضا??ی در یک مانیتور تخصصی داشته باشید، به چیزهایی نیاز خواهید داشت که برای هر نوع محاسبات، سرگرمی و بهره وری کار می کنند.

 

کنتراست پادشاه است، بنابراین پانل های VA نیز هستند. ما نخستین اندازه کی??یت تصویر، با اشباع رنگ، دقت وضوح و رنگ پسزمینه را در نظر می گیریم. هنگامی که ص??حه نمایش یک محدوده دینامیکی بزرگ دارد، تصویر واقعی تر و شبیه به 3D است. پانل های VA سه تا پنج برابر کنتراست ص??حه نمایش IPS یا TN را ارائه می دهد. اگر یک مانیتور VA و IPS را در کنار هم قرار دهید با سطح روشنایی همسان و استانداردهای کالیبراسیون، ص??حه نمایش VA به آسانی بر کی??یت تصویر برنده خواهد شد.

 

نور آبی کم یک نقطه
نیست اکثر سیستم عامل ها، از جمله ویندوز 10، دارای حالت هایی هستند که برای کاهش نور آبی بر روی نظریه ای که نور آبی با خواب مواجه می شود، ساخته شده است. با این حال، اگرچه بسیاری از مانیتورها این ویژگی را ارائه می دهند، لازم نیست یا م??ید است. از آنجا که کاهش روشنایی آبی نیز بر سایر رنگ ها تاثیر می گذارد، ممکن است یک تصویر غیر طبیعی در گرا??یک و عکس مشاهده کنید. این به ویژه در بازی ها و ??یلم ها دیده می شود. نور آبی کم می تواند یک تصویر کامپیوتری را برای مشاهده، کمتر خسته کننده کند، اما می تواند کالیبراسیون دقیق را نیز انجام دهد. شما نباید نور کم آبی را اولویت بندی کنید، اما بدون آن، مانیتورها را خسته کننده خواهند شد.

 

مانیتورهای حر??ه ای: کدام ویژگی مهم است؟

 

کاربران حر??ه ای دارای نیازهای خاص هستند. اگر شما یک عکاس، چاپگر، طراح وب، هنرمند جلوه های ویژه، طراح بازی یا کسی هستید که نیاز به کنترل دقیق رنگ دارد، این بخش برای شما مناسب است. در اینجا چیزی است که شما باید بدانید:

 

مانیتورهای حر??ه ای رنگ دقیق تری را به شما نمایش می دهند و قیمت بالاتری نیز دارند که برای یک است??اده کننده حر??ه ای ارزشش را دارد. برای داشتن یک مانیتور حر??ه ای باید از کی??یت آن مطمئن شوید. مانیتورهای حر??ه ای نباید به تنظیم مجدد نیاز داشته باشند.

 

شما می خواهید با گزینه های کالیبراسیون آشنا شوید؟

 

گزینه های کالیبراسیون باید شامل انتخاب رنگ های مختل?? رنگ، درجه حرارت رنگ و منحنی گاما باشد. حداقل باید استانداردهای sRGB و Adobe RGB باشد، میزان رنگ از 5000 تا 7،500 کیلو بایت و ایستگاه از پیش تعیین شده گاما از 1.8 تا 2.4 باشد. مانیتورهایی که برای تولید تلویزیون یا ??یلم مورد است??اده قرار می گیرند نیز باید استاندارد گاما BT.1886 را پشتیبانی کنند.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing inSign In Now
×
×
  • Create New...