رفتن به مطلب
انجمن پی سی دی
sahand47

شناخت انواع لوله گازی

پست های پیشنهاد شده

لوله مانیسمان در ایران به نام لوله بدون درز نامیده می شود که از نام دانشمندی آلمانی که اولین بار این لوله ها را ساخت مشتق شده است. لوله مانیسمان از یک قطعه ??ولادی یک تکه ساخته می شود. در این روش لوله ها بدون درز است و برای ساخت آن یک قطعه شمش را گرم کرده و توسط سمبه ماتریس از یک قالب مخصوص عبور می دهند. سپس با غلطک های مخصوص تحت نورد و کشش قرار می گیرند تا به اندازه مورد نظر برسند.

 

لوله مانیسمان بدلیل اینکه درز جوش ندارد, استحکام بالاتری دارد و در قطرهای پایین ساخته می شوند. دلیل این امر این است که ساخت لوله هایی با قطر بالا آن هم به صورت بی درز, بسیار مشکل خواهد بود و نیاز به صر?? هزینه ی بالا دارد. [h=2]لوله مانیسمان یا لوله بدون درز[/h]

تاریخ ابداع و ساخت لوله­ هاى بدون درز به اواخر قرن ۱۹ برمی­گردد که مانیسمان نام شخص مخترع این روش میباشد. روش­هــاى مختل?? تولید لوله ??ولادی بدون درز (مانیسمان) در قرن ۱۹ ابــداع و به موازات یکدیگر پیشــر??ت و گسترش یا??ت.

 

روش های متداول جهت تولید این لوله­ ها با توجه به ضخامت جداره و قطر آن­ها بکار میرود, که به قرار زیر میباشد :

 

  • تولید لوله بدون درز با اســت??اده از نورد مداوم و یکنواخت بر روى ســنبه براى تولید لوله بدون درز رده ۴۰ با قطر “۱/۲ تا “۸ اینچ
  • تولید لوله بدون درز رده ۴۰ به روش میز کششــى (ارهارد) این ??رایند براى قطرهاى???۲ تا “۸ اینچ
  • تولید لوله به روش نورد بر روى توپــى لغزان براى تولید لوله­ هاى بدون درز (مانیسمان) با قطر “۵ تا “۱۶ اینچ

 

[h=4]لوله ها بر اساس روش ساخت تقسیم بندی میشوند :[/h]

 

  • لوله به دو روش ساخته می شود. با برداشتن ص??حه ای مسطح به نام Skelp و لوله کردن آن و جوش دادن لبه ها لوله درست می شود که به آن لولۀ جوش داده شده اتلاق می شود (ERW)
  • روش دیگر سوراخ کردن قطعه استوانه ای جامد (شمش آهن) در تمام طول آن می باشد که به لوله ساخته شده Seamless و یا بدون درز گ??ته می شود.

 

لوله استیل همان طور که از اسم آن مشخص است, از جنس استیل می باشد و ویژگی های این آلیاژ را داراست. ??لز آهن را همه می شناسیم, استیل آلیاژی است که در اثر ترکیب چند ماده با ??لز آهن به دست می آید و ساخت این آلیاژ ویژگی هایی را به ??لز آهن می بخشد که آن را برای ساخت لوله مناسب می کند.

 

یکی از عناصری که در ساخت آلیاژ استیل به کار می رود و طی یک ??رآیند شیمیایی به آهن اضا??ه می شود, کربن است. این ماده تا مقدار ۲ درصد مجاز است که به آهن اضا??ه شود. مواد دیگری نیز برای ساخت محصول ما به ??لز آهن اضا??ه می شود که همه آن ها در کنار هم ویژگی های آلیاژ استیل را تشکیل می دهند و نسبت ترکیب آن ها با آهن, این ویژگی ها را تغییر می دهد. [h=2]لوله استیل[/h]

 

  • بدون درز از استیل ۳۰۰ ساخته شده است و انواع لوله ۳۰۴, ۳۱۶, ۳۲۱, ۳۱۰ و لوله دابلکس را شامل می شود.
  • درز دار که استیل ۳۰۰ در ساختار آن مورد است??اده است و لوله ۳۰۴ , ۳۱۶ و لوله دابلکس از انواع آن است.

 

 

همانطور که از دسته بندی نتیجه می شود, ۳۰۴ , ۳۱۶ و دابلکس در دو مدل درز دار و لوله بدون درز برای مصر?? کنندگان موجود می باشد. [h=3]لوله چیست؟[/h]

لوله یک استوانه تو خالی است که برای جابه‌جا کردن سیالات, پودرها و مواد به شکل جامدات کوچک به کار می‌رود. لوله همچنین می‌تواند در کاربردهای سازه‌ای به کار رود زیرا لوله تو خالی نسبت به قطعات توپر دارای سختی در واحد جرم بیشتری است.

 

لوله در صنایع مختل?? کاربرد دارد و است??اده از این نوع لوله باعث سهولت در انتقال انواع تولیدات شده است.

 

در ادامه به بررسی ساختار لوله استیل, ویژگی و مزیت های و موارد است??اده از آن می پردازیم.

 

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

×
×
  • جدید...