Jump to content
انجمن پی سی دی

یک جواب قاطعانه! | نقد و بررسی بازی ایرانی ذوالفقار


Recommended Posts

Wallpaper1-628x353.jpg

 

اواسط سال ۹۱ بود که یک بازی ایرانی با نام ذوال??قار برای اولین بار معر??ی شد و با توجه به نمایش گرا??یکی خوبی که نسبت به دیگر بازی های ایرانی داشت، با رضایت بازیبازان همراه شد.خب همان طور که مشخص است شروع ساخت این بازی با اهدا?? سیاسی-ملی بوده است؛ که توسط شرکت موج حامی رسانه پایه ریزی شده و ایده اولیه بازی توسط این مجموعه داده شده است و پس از آن موسسه س??یر نور بشارت به عنوان حامی مالی اعلام آمادگی کرده که در آخر اعلام شد برای ساخت بازی ۱۲۸ میلیون هزینه شده و سازنده اصلی بازی انتخاب شد که استودیو اپیدمیک می باشد، شرکت رسانه پرداز آمیتیس نیز مشاور این پروژه بوده و در کل ۱۳ ن??ر به طور مستقیم و ۱۲ ن??ر به طور غیر مستقیم روی پروژه بازی ذوال??قار کار کردند تا در نهایت، در نوزدهم خرداد ماه شرکت های وی یو این بازی را منتشر کرد.ذوال??قار دارای یک داستان میشه گ??ت کلی و بی جزئیات و یک گیم پلی جذاب و متنوع و گرا??یکی قابل قبول است که در ادامه به بررسی کوتاه آن می پردازیم.

 

418a1.jpg

کاور زیبا بازی ذوال??قار

 

 

نام: ذوال??قار

سبک: اکشن اول شخص

سازنده: استودیو اپیدمیک

حامی: س??یر نور بشارت

پلت??رم: PC

ناشر: های وی یو

تاریخ انتشار: ۹۳/۳/۱۹

Zolfaghar-2014-06-25-11-24-06-82-628x353.jpg

بزرگترین ایرادی که می توان به این بازی گر??ت عدم داستان پردازی قوی است

 

 

 

در گذشته داستان بازی های ویدئویی چندان درگیر کننده نبودند و تنها گیم پلی های جذاب باعث محبوبیت عنوانی می شد؛ اما پس از تحولی که بازی های بزرگی ایجاد کردند، بازی سازی تبدیل به یک هنر مانند دیگر هنر ها مثل سینما ، نقاشی و … شد که این تحول ورود داستان های قوی و درگیر کننده بود که هنرمندانه نوشته می شدند و نویسنده های آن ها را یک هنرمند باید دانست؛ البته نحوه روایت آن نیز کاریست نیازمند به هنر. پس به تبع این موضوع داستان پردازی امروزه یکی از ارکان مهم بازی سازی است و عنوانی که داستان جذاب و پرجزئیات و نحوه روایت مناسب نداشته باشد سخت در دل بازیبازان امروزی جای پیدا می کند.بازی ذوال??قار به نظر من از نداشتن داستانی پرجزئیات ، جذاب ، خلاقانه ، هنرمندانه و البته نداشتن روایت داستان و صحنه های سینماتیک قوی بسیار رنج می برد و بزرگترین نقص و ایرادی که می توان به این بازی گر??ت همین است؛ و شما در این بازی با داستانی خشک و تا حدودی بی روح مواجه می شوید که بازیباز را درگیر خود نمی کند و گیم پلی بازی می بایست به تنهایی بار جذاب کردن بازی را بدوش می کشد.

 

رژیم صهیونیستی با وارونه جلوه دادن ??عالیت های صلح آمیز هسته ای ایران، در صدد حمله به نیروگاه های هسته ای برآمده.بر این اساس گروه مقاومت حزب الله برای جلوگیری از این حمله یکی از تکاوران خود را با نام مستعار “ذوال??قار??? به سرزمین های اشغالی رهسپار کرد.این است داستان بازی ذوال??قار که به نظر من ایده و کلیت خوبی دارد اما ایراد اصلی اینجاست که بازی هیچ جزئیاتی نداشته و همین است و همین؛ که این همین، ابتدای بازی با چند تصویر برای بازیباز روایت می شود.در کل اگر سازندگان کمی روی داستان و بازینامه کار می کردند و جزئیات بیشتر و صحنه های سینمایی بیشتری قرا می دادند، این نقص ذوال??قار هم پوشیده می شد و آن موقع می توانستیم این بازی را بهترین بازی ایرانی بدانیم که تا کنون منتشر شده است.

 

 

Zolfaghar-2014-06-25-11-31-13-73-628x353.jpg

گیم پلی خوب و متنوع یکی از نقاط قوت این بازی است

 

 

 

اما گیم پلی ??کر می کنم یکی از نقاط قوت این بازی است.نکته خوب و جذابی که گیم پلی ذوال??قار برای من داشت، خط و یا روند منسجم و به هم پیوسته ی آن است.به این صورت که شما کاملا خودتان را جای تکاوری احساس می کنید که قصد ن??وذ و خرابکاری دارد.شما ابتدا وارد خاک غصبی اسرائیل می شوید که باید تانک هایی را منهدم و سربازان و ??رمانده ای را بکشید.پس از انجام این کار با یک ن??ربر از آن جا می روید تا ماموریت دوم خود یعنی بمب گذاری تاسیسات هوایی را انجام دهید.بازی در مرحله دوم با همان ن??ر بر آغاز می شود و شما نزدیک ??رودگاه و تاسیسات هوایی دشمن هستید.پس از درگیری با دشمنان و انجام ماموریت زمان انجام آخرین ماموریت یعنی انهدام رادار های دشمن و قایق های کنار ساحل می باشد که در مرحله سوم است.در آخر این مرحله که آخرین ماموریت خود را نیز انجام دادید و قصد برگشت دارید گویا مرکز مورد حمله قرار گر??ته و ارتباطتان با مرکز قطع می شود و مجبور می شوید به دریا بزنید. و مرحله پنجم و چهارم هم ادامه این جریان است که این روند و مراحل زنجیره وار گیم پلی منسجمی است که عرض کردم و کاملا شما احساس می کنید جای سرباز هستید که ن??وذ کرده و با مشکل بر می خورید.

در کل این زنجیره وار بودن مراحل بازی گیم پلی را طبیعی و کاملا منطقی تر کرده است. دشمنان در بازی هوش مصنوعی قابل قبولی دارند.حرکت می کنند ، سینه خیز می شوند ، نحوه مردن طبیعی دارند ، جنازه هایشان باقی می ماند و هنگام مبارزه کاور گیری نیر می کنند اما مبارزه با آن ها به مرور در طی بازی تکراری می شود و کمی خسته کننده که علت آن به نظر من باز هم عدم داستان پردازی قوی است و گرنه در گیم پلی سعی شده تنوع زیادی بوجود بیاید؛ چرا که در طول بازی شما مبارزه با دشمنان پیاده ، هلیکوپتر ، دشمنان سوار بر قایق را دارید همچنین خودتان هم می توانید قایق سواری و رانندگی با ن??ربر و شنا کردن را تجربه کنید که با کی??یت خوبی طراحی شده اند و لذت بخش هستند.مدت زمان بازی هم چیزی حدود ۵-۶ ساعت است که در سبک اول شخص استاندارد است. همچنین شما در محیط کاملا آزاد و وسیعی قرار دارید؛ به شما ماموریت هایی و نقشه محیط داده می شود (در کلید Tab) که در این محیط شما به دلخواه می توانید این ماموریت ها را انجام دهید. محیط بازی به گونه ایست که حتی می توانید در دریا شناکنان تا نقاط دوری پیش بروید (البته تا جایی که خیلی دور شوید به شما اخطار داده می شود که به محل انجام ماموریت ها بازگردید).حدود ۷-۸ سلاح نیز در این بازی قابل است??اده است که از لحاظ تعداد راضی کننده است و است??اده از هر کدام آن ها نیز لذت و البته کاربرد خاص خود را دارد.کار خوب سازندگان این است که داغ کردن سلاح های تیربار را در بازی ذوال??قار اعمال کرده اند. اما نکته کوچک غیر طبیعی اینجاست که کاراکتر می تواند همه این سلاح ها را به طور همزمان حمل کند! قابلیت صحنه آهسته کردن بازی نیز وجود دارد که در محیط های شلوغ ممکن است به کار آید و همچنین متمایل شدن به سمت راست و چپ با کلید E و Q که برای امر کاور گیری مورد است??اده قرار می گیرد.

در کل گیم پلی متنوع با محیط وسیع از نقاط قوت و جذاب بازی ذوال??قار است.

 

Zolfaghar-2014-06-25-11-36-49-58-628x353.jpg

گرا??یک بازی ذوال??قار در سطح بالایی نسبت به بازی های ایرانی قرار دارد

 

 

 

بازی ذوال??قار با موتور پایه crytek ساخته شده است.برای ساخت این بازی چیزی حدود ۱ سال زمان صر?? شده و بنا به دلایلی که سازندگان برای خود داشتند، سعی کردند هر چه سریع تر این بازی را منتشر کنند، از این رو در برخی از جاها از با??ت ها و حتی مدل های آماده است??اده کرده اند.اما با توجه به سختی و زحمتی که طراحی محیط ، مراحل و … دارد ??کر نمی کنم برای است??اده از چند با??ت آماده سزاوار باشد که این کار را از سازندگان خرده بگیریم.البته اگر ابزار آماده در بازی های آینده و دیگر بازی ها است??اده نشود خیلی بهتر و با ارزش تر است.

 

 

Zolfaghar-2014-06-25-11-21-49-42-164x92.jpg

جزئیات بالا منو بازی

 

 

 

ابتدا از منوی خوب این بازی بگوییم که دارای جزئیات بالایی می باشد و همچنین تنضیمات گرا??یکی پر جزئیات و کاملی قرار داده شده است. اما اکر گرا??یک درون بازی را مورد بررسی قرار دهیم، بازی ذوال??قار در سطح بالایی نسبت به بازی های ایرانی قرار دارد که بنظر من در بین منتشر شده ها بهترین است؛ در سطح جهانی هم می توان گ??ت رقیب عناوین۷-۸ سال پیش است. در این بازی گیاهان حرکت طبیعی و خوبی دارند اما در برخی موارد کی??یتشان جالب نیست ، دشمنان در مراحل اول تنوع کمی دارند اما در مراحل پایانی از تنوع خوبی بر خوردارند ، روی اجسامی مانند تیر های برق موتور ??یزیک اعمال شده و به نیرو واکنش نشان می دهند ، نور و سایه پردازی خوب و سایه کاراکتر نیز نسبتا عالی است ، آسمانی طبیعی همراه با ستاره وجود دارد که گ??ته شده برای خلق آن بسیار زحمت کشیده شده ، واکنش آب نسبت به شلیک طبیعی می باشد ، توجه به جزئیات در محیط بد نیست ، ان??جار ها چنگی به دل نمی زند و چند نکته دیگر … البته دو مشکل ریز دیگری که به چشم می خورد، این است که راه ر??تن و دویدن دشمنان در برخی موارد معدود با ثابت بودن پا های آن ها همراه است! و دیگر اینکه زمانی که باران می بارد در آسمان ابر زیادی وجود ندارد!

همان طور که خودتان هم می دانید، بازی های ایرانی تاکنون منتشر شده، اکثرا باگ های زیادی داشتند که ??اکتور بسیار بدی بوده برای آن ها، اما در مورد بازی ذوال??قار باید گ??ت که باگ های بزرگ و اعصاب خرد کن وجود ندارد و شما تمام ??کر و ذکرتان می تواند در خدمت بازی باشد تا از آن لذت ببرید.

 

 

Zolfaghar-2014-06-25-11-27-30-52-628x353.jpg

موسیقی بازی هم در حد معمول است

 

 

 

با توجه به اینکه بازی روایت داستان و صحنه های سینمایی آنچنانی ندارد، بازی نیز دیالوگ های زیادی ندارد؛ البته در حین بازی کاراکتر چند باری با مرکز ارتباط برقرار می کند که صدای آن هم در حد معمول و میشه گ??ت قابل قبول کار شده اما در هنگام انجام بازی کاراکتر ??ریاد ها و نداهایی نیز سر می دهد که از لحاظ کمی تعداد زیادی ندارند که ??کر می کنم به ۵-۶ عبارت برسد اما از لحاظ کی??ی به نسبت دیگر بازی های ایرانی عالی است و هیجان خوبی را به بازیباز منتقل می کند.صدای سلاح های بازی هم همان طور که از قبل گ??ته شده بود، سازندگان در میدان تیر ضبط کرده و در بازی قرار دادند و صدای گیاهان و عل?? های زمین نیز زمانی که از روی آن ها می گذرید بخوبی کار شده است. موسیقی بازی هم در حد معمول است اما یک نکته خوب دارد؛ اینکه زمان های مختل?? ??راز و نشیب های کاملا متناسبی با بازی و ??ضای بازی دارد.

 

Zolfaghar-ScreenShots-Final-6-628x353.jpg

در مجموع نمی توان ذوال??قار را یک بازی ایرانی معمولی دانست

 

 

 

دوستان توجه داشته که این نقد تماما بر حسب این نوشته شده که ذوال??قار یک بازی ایرانی است و اگر در بخشی از مقاله قسمتی از بازی عالی خطاب شده به این معنی نیست که در سطح اول جهانی و با بازی های هم سبک خود رقابت می کند، به این معنی که در مجموع نمی توان ذوال??قار را یک بازی ایرانی معمولی دانست، چرا که کی??یت آن نسبت به بازی های گذشته بسیار بهتر بوده و یک عنوان عالی و با کی??یت ایرانی است، اما حی?? که روی بحث داستان ضع?? دارد، اما گرا??یک و گیم پلی خوب و جذاب ذوال??قار می تواند بازیبازان از این بازی ۵ هزار تومنی را راضی کند و حداقل این است که مطمئنم به اندازه ی این مقدار پول لذت خواهید برد.

برای سازندگان این بازی به خصوص استودیو اپیدمیک آرزوی مو??قیت داریم.

منبع پارسی گیم

Zolfaghar-628x190.png

Link to comment
Share on other sites

شوتر اول شخص ??قط far cry و تمام .

??ار کرای ??قط یکی از شوترهای خوبه و نه چیز دیگه.شوترهایی مثل بایوشاک هستن که ??ارکرای رو میخورن توی داستان و گیم پلیشون هم بهتر نباشه بدتر نیست.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing inSign In Now
×
×
  • Create New...