Jump to content
انجمن پی سی دی

بازگشتی به جنگ جهانی دوم | نقد و بررسی بازی Enemy Front


Recommended Posts

h-628x314.jpg

 

سال هاست که عناوین سبک تیر اندازی اول شخص (First Person Shooter) از دوره ی جنگ های جهانی ??اصله گر??ته اند و دیگر کم تر بازی مشاهده می شود که موضوع آن جنگ جهانی باشد؛ اوج این بازی ها در نسل ششم بازی های رایانه ای و با بازی هایی هم چون: سه نسخه ی اولیه ی سری ندای وظی??ه (Call Of Duty) و یا نسخه های اولیه ی سری مدال ا??تخار (Medal Of Honor) بود که مسلما اکثر شما عزیزان هم آن ها را به یاد دارید که همه ی ما را چه طوری پای کنسول ها می نشاند! اما بازی های سبک First Person Shooter پس از مدتی با تغییراتی رو به رو شدند و عمده ی این تغییرات را بازی

Call of Duty

4: Modern Warfare در این سبک به وجود آورد و این سبک را از دوره ی جنگ جهانی دوم به جنگ های مدرن و امروزی منتقل کرد که در آن زمان نو آوری جدیدی به حساب می آمد و روند یک سان بودن بازی های First Person Shooter (FPS) از نظر زمان وقوع را دچار تغییر و تحولاتی کرد که اکثر گیمر های این سبک هم آن را پسندیدند. ر??ته ر??ته شوتر های نظامی جنگ جهانی دوم جای خود را به بازی های پر زرق و برقی دادند که اکثریت آن ها در آینده ات??اق می ا??تادند و اگر هم در زمان حال ات??اق می ا??تادند، در داخل بازی ??قط و ??قط تکنولوژی های نوین را به نمایش می گذاشتند. همین امر باعث شد تا جنگ جهانی دوم که زمانی سوژه ی اکثر بازی های FPS بود، هم اکنون ??قط به عنوان یک خاطره در ذهن ها باقی بماند. به طوری که پر طر?? دار ترین عناوین FPS که تا چندی دیگر منتشر خواهند شد، کاملا از جنگ جهانی دوم ??اصله گر??ته و به موضوعات دیگری می پردازند.

در این میان، بازی Enemy Front قصد دارد تا با تجدید خاطرات گیمر ها و زنده کردن دوباره ی جنگ جهانی دوم در زمینه ی گیم، دل هواداران قدیمی و دوست داران سبک FPS را به دست آورد. این عنوان توسط CI GAMES ساخته شده است و پروسه ی طولانی را سپری کرده است، بازی در ابتدا در سال ۲۰۱۱ معر??ی شد و قرار شد تا بازی در اواخر سال ۲۰۱۲ منتشر شود. سپس، تا اوایل سال ۲۰۱۳ تاخیر خورد و پس از آن اواخر سال ۲۰۱۳ به عنوان تاریخ انتشار بازی اعلام شد و در نهایت، بازی در ماه ژوئن سال ۲۰۱۴ منتشر شد.

باید ببینیم که آیا CI GAMES توانسته است این خاطرات را به خوبی برای گیمر ها تداعی کند و سابقه ی جنگ جهانی دوم را در صنعت گیم لکه دار نکند؟

 

 

EnemyFront.jpgباکس آرت نسخه PC بازی

 

شناسنامه ی بازی

نام بازی: جبهه دشمن (Enemy Front)

استودیو ی سازنده: CI GAMES (City Interactive)

ناشر: Bandai Namco Games

پلت??رم (ها): Microsoft Windows, PlayStation 3, Xbox 360

انجین ساخت بازی: Cry Engine

سبک بازی: تیر اندازی اول شخص – جهان آزاد (First Person Shooter – Open World)

مد (ها): تک ن??ره – چند ن??ره (Single Player – Multiplayer)

تاریخ انتشار: ۱۰ ژوئن ۲۰۱۴ در آمریکای شمالی – ۱۳ ژوئن ۲۰۱۴ در اروپا

=========================

باز هم قصه ی تلخ جنگ

همان طور که اشاره شد، دوران جنگ جهانی دوم در چندین سال پیش مورد توجه اکثر بازیسازان بود و بازی هایی هم که بر این اساس ساخته می شدند، روز به روز کم ??روغ تر می شدند تا این که بازی های سبک FPS وارد دنیای مدرن جنگ و نبرد شدند؛ پس از گذشت چندین سال و حتی چند نسل، عنوان Enemy Front باز هم به این سوژه ی قدیمی بازگشت. پس نمی توان محوریت داستان این بازی، جنگ جهانی دوم، را ایده ی?? تکراری دانست، بلکه به دلیل این که سازندگلن اخیرا کم تر سراغ این موضوع می روند (به جز چند مورد خاص دیگر)، جنگ جهانی دوم می تواند موضوع جذابی هم برای این بازی باشد.

شما به عنوان خبرنگاری ا??مریکایی با نام راب??رْتْ هاوْکینْسْ (Robert Hawkins) وارد میدان مبارزات می شوید و باید به مقابله با جنایت های?? وحشیانه ی?? نازی ها که آدولْ??ْ هیتْل??رْ (Adolf Hitler) بپردازد که برای این کار دست به همکاری با نیرو های نظامی می کند؛ این گروه نظامی در تونل های زیر زمینی استقرار دارند و به نوعی مقرْ ??رماندهی آن ها در زیر?? زَمین است. در زیر?? زمین، مهمات جمع می کنند، تمرین نظامی می کنند، تونل های جدید برای راهیابی به قرارگاه های دشمن نیز هست.

شما هم باید با است??اده از همین تونل های زیرزمینی به مناطق مختل?? بروید و ماموریت های مت??اوتی را انجام دهید. این ماموریت ها شامل کار های متنوعی می شود که همگی در راستای جلو گیری از کشت و کشتار مردم بی گناه است و در این راه، به ناچار باید به مبارزه ی?? مسلحانه با نازی ها بپردازید. البته، ماجرا به همین جا ختم نمی شود و شخصیت اصلی بازی، راب??رْتْ هاوْکینْسْ، دارای سرگذشت منحصر به ??ردی است که به دلیل عدم اسپویلر در اینجا توضیح بیش تری در این رابطه داده نمی شود.

 

 

EF-Soldiers-announce-610.jpgطعم تلخ جنگ، واقعا چرا؟ چرا این قدر کشت و کشتار؟ هد?? اونا از این کارا چیه؟ مگه مردم چی کار کردن؟

 

تجربه ی دوباره ی جنگ جهانی

قطعا در بازی های سبک FPS، مهم ترین موردی که موجب جذب گیمر ها به عناوین این سبک می شود، گیم پلی آن هاست؛ در سال ۲۰۱۴ که گیمر های سبک FPS، بازی های زیادی را در این سبک تجربه کرده اند، وظی??ه ی خطیری بر عهده ی CI GAMES قرار داشت تا بتواند از لکه دار شدن نام جنگ جهانی دوم در دنیای بازی های ویدیویی جلو گیری نماید.

گیم پلی عنوان Enemy Front یکی از نقاط قوت آن محسوب می شود و دلیل آن هم باز بودن دست شما برای به اتمام رساندن مراحل بازی با است??اده از روش های مت??اوت و جذاب است. برای پیش برد مراحل می توانید مثل اکثر گیمر ها، به دل دشمنان زده و همه ی آنان را گلوله باران کنید، از راه دور و با است??اده از سلاح های دوربین دارو دور برد، آن ها را از ??اصله ی زیاد از سر راه بردارید؛ راه دیگری هم پیش روی شما هست! شما می توانید با است??اده از مخ??ی کاری به اهدا?? خود دست یابید و به آرامی دست به خراب کاری در قرار گاه های دشمن کنید؛ این بخش با توجه به سابقه ی این استودیو در ساخت سری بازی های تک تیر انداز (Sniper)، مسلما سرگرم کننده است. البته، این موضوع به این معنا نیست که گیم پلی بازی در بخش های دیگر ضع?? دارد، اما با وجود شایستگی های دو شیوه ی اول، نمی توان آن ها را با عناوین بزرگ این سبک مقایسه نمود.

رابط کاربری بازی (Head Up – Display) به سادگی طراحی شده و دقیقا به مانند عناوینی است که در مورد جنگ جهانی دوم بوده اند؛ همان طور که پیش تر هم اشاره شد، گیم پلی بازی از نظر تنوع کاملا غنی است و جای بحثی را در این مورد نمی گذارد، اما هر چه قدر که گیم پلی بازی متنوع است، تعداد سلاح های بازی به همان مقدار محدود است.

بخش چند ن??ره ی آنلاین?? بازی (Multi Player Online) به دلیل عدم دسترسی مورد نقد قرار نگر??ته است، ولی با توجه به نقد های سایت های معتبر، بخش چند ن??ره ی عنوان?? Enemy Front از نقاط قوت آن به حساب می آید؛ به هر حال، این بخش را هم به اختصار به شما معر??ی می کنیم:

بخش چند ن??ره ی?? بازی?? EF، دارای سه بخش Deathmatch, Team Deathmatch and Radio Transmission است و به شما این امکان را می دهد تا با سق?? ۱۱ ن??ر به بازی آنلاین بپردازید.

 

 

Enemy_Front_03.jpgرابط کاربری بازی به سادگی طراحی شده است و بی شباهت به بازی های قدیمی که با موضوع جنگ جهانی دوم بودند نیست؛ همان HUD، همان سلاح ها، اما آن حس و حال نسخه های قدیمی Call Of Duty‌ و Medal Of Honor اصلا در Enemy Front وجود ندارد.

 

چهره ی جنگ با طعم Cry Engine

انگار CI GAMES قصد داشته تا علاوه بر موضوع بازی از نظر های دیگر هم بازی های چندین سال?? پیش را برای بازیبازان یادآوری کند و بخشی که می توان از آن به این عنوان نام برد، گرا??یک بازی است که نمی توان آن را با عناوین سطح بالای امروزی از نظر گرا??یکی مقایسه کرد.

طراحی شخصیت ها و اشیا، به نسبت خوب کار شده، ولی می توانست بیش تر مورد توجه قرار گیرد. در مورد جزئیات آن ها هم نمی توان نظر خاصی داد و تنها واژه ی?? معمولی سزاوار?? این بخش است. ا??????کْتْ های گرا??یکی?? بازی هم از مواردی هستند که شما را از ادامه ی بازی دل سرد می کنند.

کی??یت با??ت ها (Textures) در بازی به نسبت سایر موارد نسبتا قابل تحمل است و می توان آن ها را با بازی های معمولی دیگر مقایسه کرد. مشکل دیگری که در بخش گرا??یکی بازی به چشم می خورد، وجود باگ های گرا??یکی?? متعدد در بازی است که ضع?? بزرگی محسوب می شود. کی??یت?? نور پردازی و سایه زنی?? بازی از معدود مواردی است که می توان آن را هم مثل با??ت ها (Textures) قابل تحمل دانست و با آن ها کنار آمد.

همه ی?? این موارد در کات س??نْ (Cut – Scene) های?? بازی بیش تر مشکل آ??رین می شوند و خود را بیش تر به نمایش می گذارند. اگر CI GAMES از ساخت?? این بازی برای دو کنسول نسل هشتمی?? PS4 و XBOX ONE صر???? نظر نمی کرد، با جلوه های گرا??یکی بهتری رو به رو می شدیم.

 

 

1680x1680.jpgا??کت?? خون اصلا خوب کار نشده است، دیگر آیتم های گرا??یکی بازی نیز نسبتا ضعی?? هستند، ای کاش این ضع?? وجود نداشت تا Enemy Front می توانست مو??ق تر باشد!

 

آوای?? ناخوشایَند?? جنگ

ضعی?? ترین بخش در بازی EF، همین مبحث?? موسیقی و صدا گذاری است که از نمرات بازی هم در بسیاری از سایت های بزرگ صنعت گیم کاسته است. اگر دیگر بخش های بازی را در سطح خوب بدانیم، این بخش از بازی، مسلما وضعی بهتر از ضعی?? نخواهد داشت؛ پس اگر موسیقی در بازی ها برای شما اهمیت دارد، در هنگام بازی کردن?? EF، صدای?? بازی را قطع کنید!

البته، موسیقی های بازی را می توان تحمل کرد و حتی در موارد بسیار اندکی از آن ها لذت برد، اما وضع?? صداگذاری شخصیت ها کاملا مت??اوت با موسیقی های?? بازی است، تا حدی که می توان آن را بزرگ ترین نقطه ی?? ضع???? بازی دانست. صدایی که از شخصیت ها شنیده می شود، اصلا با ظاهر و سن?? آن ها هم خوانی ندارد و امکان?? برقراری ارتباط با شخصیت ها را برای شما، از بین می برد.

 

 

enemy-front-3723-hd-widescreen.jpgخبرنگاری در بحبوحه جنگ…

 

بازگشتی نامو??ق به جنگ جهانی دوم!

جبهه ی دشمن (Enemy Front) هر چند توانست با بازگشتی دوباره خاطرات ما را زنده کند، اما اگر مشکلاتی که در بخش گرا??یک، صدا گذاری و موسیقی وجود داشت، اصلا وجود نداشت یا حتی اندکی کم تر بود، می شد EF را بازگشت مو??قی به دوران جنگ جهانی دوم دانست، اما این عنوان آن چیزی نشد که باید می شد؛ البته، مشکلاتی که در روند ساخت، از جمله تاخیر خوردن های متعدد و مشکلات دیگر بر سر راه CI GAMES قرار داشت، نیز موجب این موضوع شده است.

اخیرا عنوان Wolfenstein: The New Order نیز با موضوع جنگ جهانی دوم ساخته شده و EF نیز با همین مضمون توسعه یا??ته است، حال باید ببینیم که آیا سبک تیر اندازی اول شخص (FPS) به دوران جنگ جهانی دوم باز خواهد گشت و یا این که باز هم به سراغ سوژه های مدرن می رود و از شکل کلاسیک خود ??اصله می گیرد.

جبهه ی دشمن (Enemy Front) با تمام خوبی ها و بدی هایش، باز هم توانست تا حدودی خاطرات خوش چندین سال قبل و شوتر های کلاسیک را در ذهن گیمر ها زنده کند و در هر صورت می توان آن را حداقل یک بار برای تجدید خاطرات تجربه کرد؛ ولی باز هم انتخاب با شماست که آیا به مقاومت می پیوندید یا خیر؟

Untitled-2.png

Link to comment
Share on other sites

من تمومش کردم بازی قشنگی بود ??قط تنها بدیش اینه که اسلحه هاش خیلی کم هست :sadface:

من الان اخرای tales of graces f هستم وبعدش این رو بازی میکنم.??کر میکنم که بازی خوبی باشه.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing inSign In Now
×
×
  • Create New...