Jump to content
انجمن پی سی دی

o. K " از کجا آمده است؟


Recommended Posts

دیدم ??عالیتی ندارم گ??تم یه تاپیکی بزنم

 

" O. K " از کجا آمده است؟

 

 

 

بنا بر تحقیقات این نویسنده، داستان واقعی «اوکی» از این قرار است: محبوب‌ترین واژه دنیا، زندگی خود را به عنوان یک شوخی آغاز کرد.

 

 

 

تهران امروز- واژه «اوکی» امروزه یکی از پرکاربردترین واژه‌ها در بسیاری از زبان‌هاست و از نظر گسترش در سطح جهانی، جزو بین‌المللی‌ترین واژه‌ها به‌شمار می‌رود. واژه اوکی از کجا آمده؟

 

آیا روزی به‌طور ات??اقی این واژه به ذهن یک ن??ر خطور کرد و بعد هم همه شروع به است??اده از آن کردند و بعد هم جهانگیر شد؟

 

کتابی نوشته «َل??ن م??ت‌کال??» که به تازگی در این مورد درآمده راهگشای پاسخ به این پرسش‌هاست. مت‌کال?? در این کتاب که «اوکی: قصه عجیب برترین واژه » نام دارد مدعی می‌شود که «اوکی» برترین ابداع انگلیسی‌زبانان است. این مدعا البته سوال‌برانگیز است.

 

«اوکی» چطور می‌تواند یک ابداع باشد؟ و آیا این واژه کوچک می‌تواند از موزیک جاز، بیس‌بال و تل??ن و انیمیشن «سیمپسون‌ها» هم برتر باشد؟ در واقع پاسخ به پرسش اول، بله، است.

 

«مت‌کال??» در جست‌وجوهای خود برای یا??تن نخستین است??اده از کلمه اوکی به گوشه‌ای گمنام از یک روزنامه چاپ بوستون در تاریخ ۲۳ مارچ ۱۸۳۹ رسیده‌است.

 

بنا بر تحقیقات این نویسنده، داستان واقعی «اوکی» از این قرار است: محبوب‌ترین واژه دنیا، زندگی خود را به عنوان یک شوخی آغاز کرد. روزنامه‌های آمریکایی در اواخر دهه ۱۸۳۰ به شکل تمسخرآمیزی کاری را شروع کرده بودند و مخ????‌های مثلا جالب را چاپ می‌کردند و یک مقاله‌نویس در روزنامه «بوستون مورنینگ پست» هم به عنوان یکی از این شوخی‌ها، مخ????ی ساخت به شکل«.o.k».

 

وی برای ساخت این مخ????، شکلی نادرست از کلمه«all correct» (تماما صحیح) را به صورت «oll korrect» در نظر گر??ت و دو حر?? اول آن را به صورت«.o.k» مخ???? کرد.

 

زمانی از این شوخی نگذشته بود که دشمنان اندرو جکسون، ه??تمین رئیس‌جمهور ایالات متحده شایعه‌ای به‌راه انداختند که این رئیس‌جمهور، سواد درست خواندن و نوشتن ندارد و به عنوان شاهد این مدعا گ??تند که وی اگر سواد داشت اجازه نمی‌داد کلمات غلطی مانند «اوکی» در رسانه‌های کشور چاپ شود.

 

همین، آغاز شهرت و رواج اوکی بود. چیزی نگذشت که متصدی‌های تلگرا?? قرار گذاشتند تا برای اعلام وضعیت ر??ع خطر یا همان وضعیت عادی، از O.K. است??اده کنند و پس از آن دیگر کسی نتوانست جلوی رواج روزا??زون آن را بگیرد و به قول مت‌کال?? نخستین واژه‌ای که روی کره ماه از زبان انسان درآمد هم عملا باید همین «اوکی» بوده‌باشد. اما جذابیت بزرگ این کلمه کوچک در چه نه??ته است؟

 

«الن مت‌کال??» در کتاب خود سعی می‌کند چند توضیح در این زمینه ارائه کند. به گ??ته او خوش‌آوایی این واژه، قابل تل??ظ بودن آن در تقریبا همه زبان‌ها، کوتاهی و سادگی و تضاد حالت مونث o با حالت مذکر k همه باعث این گیرایی شده‌است. اوکی امروزه در پیامک‌های تل??ن همراه حتی به صورت کوتاه‌تر «k.» نیز درآمده است.

 

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing inSign In Now
×
×
  • Create New...